Recenzia: Fitbit Charge 5 – najlepší inteligentný fitness náramok

Fitbit je spoločnosťou, ktorá patrí pod giganta Google. To je zárukou toho, že jej náramky či inteligentné hodinky budú kvalitné. Dôkazom je aj nový inteligentný fitness náramok Fitbit Charge 5.

Za prémiovú značku a funkcie si však priplatíte, oproti lacnej čínskej konkurencii aj celkom výrazne. Stojí teda nový smart náramok Fitbit za to?

Dizajn, konštrukcia a balenie

Smart náramok je precíznej hliníkovo-plastovej odolnej konštrukcie. Je veľmi elegantný a vodeodolný. Malý, ľahký a pohodlne sa nosí aj pri spánku. Náramok sa ovláda len dotykovo.

Náramok je dostupný v troch farbách/verziách:

 • Béžová/Bielozlatá – Lunar White/Soft Gold Stainless Steel
 • Čierna/Grafitová nerezová oceľ – Black/Graphite Stainless Steel
 • Modrá/Platinová oceľ – Steel Blue/Platinum Stainless Steel

V balení nájdete menší aj väčší silikónový náramok, čiže vyhovie mužom aj ženám. Takisto v krabičke je aj nabíjací kábel.

smart naramok fitbit

Displej

1,04″ panel s technólogiou Amoled s rozlíšením 326 pixelov. Maximálny jas je na úrovni 450 nitov. Niektoré údaje sú trošku malé a pre väčšie prsty môže byť občas ovládanie mierne zložitejšie. Farby sú pestré, ostré a zobrazenie kvalitné aj na slnku.

Obrazovku je možné prebudiť dvojitým dotykom alebo zdvihnutím ruky, všetko sa dá upraviť v nastaveniach. Takisto je k dispozícii Always ON mód neustáleho zapnutia, ten ale zožerie viac baterky.

Aplikácia FitBit

Aplikácia FitBit do Google je naozaj kvalitná, precízne a graficky pekné vypracovaná. Po zakúpení náramku Fitbit Charge 5 dostanete 6 mesačné Premium členstvo s pokročilými analýzami zdravia a návrhmi cvičenia, iných tréningov či meditovania.

Mobilná aplikácia Fitbit pre iOS je v češtine, na Androide sa musíte aspoň zatiaľ uspokojiť s angličtinou alebo iným svetovým jazykom. Notifikácie na displeji náramku sú aj s diakritikou. Prijaté notifikácie je však možné len prečítať alebo vymazať, odpovedať na nich nie je možné.

V aplikácii si nastavíte všetko potrebné, od notifikácií pre jednotlivé aplikácie, cez kompletné prispôsobenie náramku až po platenie cez FitBit Pay. V aplikácii takisto uvidíte všetky platby uskutočnené náramkom. Tie však podporujú len niektoré slovenské banky.

V aplikácii si potom možete do detailov študovať svoj spánok, menej dopodrobna športovanie, či namerané metriky a analýzy ohľadne zdravia.

Recenzia: Fitbit Charge 5 - najlepší inteligentný fitness náramok Fitbit Charge 5 Je možné kúpiť v slovenských e-shopoch za cenu od € do (Zdroj: Heureka.sk) Porovnať ceny >>

Batéria a nabíjanie

Výrobca udáva výdrž batérie Fitbit Charge 5 pri aktívnom používaní 7 dní. Záleží však na tom ako ho používate. Ak veľa športujete so zapnutým GPS bude to výrazne menej. Takisto svoje urobí aj Always ON displej či neustále meranie tepu. Výdrž teda môže byť 5 dní, ale kľudne aj 10.

Nabíjanie magnetickým konektorom trvá zhruba 2 hodiny. Potešila by trošku väčšia dĺžka kábla.

Funkcie a merania

Fitbit Charge 5 má množstvo funkcií a robí veľa zaujímavých meraní, ktorými môžete vylepšiť svoj spánok, fyzickú aktivitu či zdravie. Pozrime sa na tie najzaujímavejšie.

Analýza monitoring spánku (pozrieme sa na ňu detailnejšie nižšie) je zrejme jednou z najlepších funkcií náramku. Je totiž veľmi prepracovaná a kvalitná. Vyrovná sa najlepšiemu zariadeniu na trhu, Oura Ringu, inteligentnému prsteňu.

Readiness skóre pripravenosti tela do dňa, čiže viete koľko aktivít si môžete “naložiť” podľa nočného spánku, kľudového tepu, HRV-variability srdcového tepu, a aktivity predchádzajúci deň. Alebo či radšej odpočívať aby ste sa prípadne nezranili.

Meranie športových aktivít sa dá zapnúť aj na automatické rozpoznanie, nič neriešite. Je však len základné, pre nenáročných ľudí, ktorí sa radi vŕtajú v grafoch a štatistikách okolo športu odporúčame skôr športtester od Corosu alebo Garminu.
Výhodou však je, že v náramku je vstavané GPS pre monitorovanie polohy pri chôdzy, behu, či cyklsitike. To u niektorej konkurencie chýba. Záznam trasy z GPS senzora však nie je u tohto náramku úplne dokonalý. sú tam odchylky.

Platenie náramkom Fitbit Charge 5 prebieha cez NFC a FitBit Pay. Na Slovensku ho podporujú Slovenská sporiteľna, Mbank, ČSOB banka, FIO, 365 banka, Revolut, Bunq, Československá obchodná banka, Curve, TransferWise a Poštová banka. Pred platením musíte aspoň cca raz za deň na náramku zadať PIN kód, potom to už ide rýchlo, priložením ako pri platení kartou.

Fitbit počas oznámenia náramku prisľúbil aj funkciu na meranie EKG, avšak zatiaľ (k 14.4.2022) nie je dostupná.

Spánková analýza Fitbit Charge 5

Spánková analýza, teda mnitoring spánku a jeho vyhodnocovanie patrí k najsilnejším stránkam náramku od Fitbitu.

Ten trackuje začiatok vášho spánku, jednotlíve fázy spánku ako je REM spánok, ľahký spánok, hlboký spánok a prebudenie. Takisto si viete pozrieť ako sa “hýbal” v noci váš tep. Vyhodnotiť si ho potom môžete aj benchmarkami, teda odporúčanými priemernými hodnotami či celkovým skóre spánku.

Ak si myslíte, že spíte poctivo 8 hodín, tento náramok vám ukáže, že tomu nemusí byť úplne tak. Množstvo minút sme v noci totiž prebudení resp. bdieme.

Náramok v noci meria aj HRV – variabilitu srdcového tepu, spo2 nasýtenosť kyslíka v krvi, teplotu tela, oddychový tep, a počet nadýchnutí za minútu(dychová frekvencia).
Tieto hodnoty si potom viete vyhodnoitiť v grafoch za 7, 30 a 90 dní a zistiť trendy vývoja.

Takisto si viete z aplikácie stiahnuť ako PDF súbor svoj Wellness report o vašich zdravotných trendoch za posledných 30 dní.

Kvalitou vyhodnocovania spánku sa Fitbit Charge 5 radí k tomu najlepšiemu a najpresnejšiemu na trhu spolu s prsteňom Oura Ring či náramkami Whoop. Nižšie nájdete video, ktoré ho porovnáva s vedeckými-zdravotníckymi zariadeniami.

Fitbit Charge 5: Špecifikácie

Športové aktivity

Beh , Cyklistika , Fitness , Golf , Chôdza , Joga , Plávanie , Tenis , Turistika

Kompatibilný OS: iOS, Android

Max. výdrž batérie: 168 h (7 d)

Určenie: Unisex

Hardvér a softvér OS hodiniek: Fitbit OS Kompatibilný OS iOS, Android

Spôsob ovládania: Dotykový displej

Konektivita: Bluetooth , NFC Verzia kompatibilného OS Android 11.0 , Android 10.0 , Android 9.0 , Android 8.0 , iOS 15 , iOS 14 , iOS 13

Senzory a hardvér: Akcelerometer, GPS, Vibrácie, GLONASS, Oxymeter, Intenzita svetla

Jazyk rozhrania: angličtina , čeština , nemčina , francúzština

Jazyk mobilnej aplikácie: Angličtina, Čeština, Nemčina, Francúzština

Materiál puzdra: Nehrdzavejúca oceľ

Sklíčko: Gorilla Glass

Typ displeja: AMOLED

Veľkosť puzdra: 22,79 mm

Hmotnosť: 29 g

Remienok: Vymeniteľný silikonový remienok

Min. obvod zápästia: 14 cm

Športové funkcie a aktivity:

Beh , Cyklistika , Fitness , Golf , Chôdza , Joga , Plávanie , Tenis , Turistika Funkcia merania športu Detekcia začatia aktivity, Intervalový tréning, Krokomer, Podpora aplikácie Strava, Rýchlosť, Tempo, Tepová frekvencia, Tepové zóny, Úroveň regenerácie tela, Virtuálny tréner, Výpočet kalórií, Vzdialenosti Zdravotné funkcie Zdravotné funkcie Dychové cvičenia , Inteligentné budenie , Monitoring spánku , Meranie saturácie kyslíku v krvi , Meranie úrovne stresu , EKG(zatiaľ pre SR nedostupné) , Meranie telesnej teploty, Pripomenutie pohybu , Sledovanie menštruačného cyklu , Upozornenie na srdcové problémy Meranie tepu Priame/zo zápästia

Smart funkcie:

Predpoveď počasia, Režim spánku/nerušiť, Obchod s aplikáciami, Vlastné ciferníky Typ NFC platby Fitbit Pay Hodinkové funkcie Dátum , Stopky , Budík , Deň v týždni , Kalendár Sledovanie polohy a trasy Pomocou GPS v hodinkách Notifikácie a telefonovanie Notifikácie z telefónu Prichádzajúci hovor, Odmietnutie prichádzajúceho hovoru, SMS, WhatsApp, Messenger, Sociálne siete, Kalendár, E-mail Správy Prednastavené odpovede na správy Vodotesnosť a odolnosť Vodotesnosť IPX8

Súčasť balenia: Dobíjací kábel, Remienok navyše

Výdrž batérie: Max. výdrž batérie 168 h (7 d) Bežná výdrž batérie: 168 h

google fitbit charge 5
Recenzia: Fitbit Charge 5 - najlepší inteligentný fitness náramok

Plusy:

+ podrobné meranie zdravotných funkcií

+ bezkonkurenčne kvalitná analýza spánku

+ kvalitná, kompaktná a elegantná konštrukcia

+ pekný amoled displej

+ vstavané GPS

+ NFC – bezkontaktné platby Fitbit Pay aj keď nie pre všetky banky v SR

+ kvalitná podrobná mobilná aplikácia

+ ľahký a malý na každodenné nosenie aj spanie

Mínusy:

 • menej presné GPS
 • dosť malý displej
 • EKG zatiaľ nedostupné na Slovensku
 • SpO2 sa meria len v noci
 • vyššia cena
 • slabšia výdrž oproti konkurencii
 • bez Fitbit Premium strácate prístup k podrobným analýzam a zaujímavému obsahu 
 • málo ciferníkov a nie veľmi prepracované
 • nedá sa odpovedať na správy cez náramok
 • občasne nefungujú notifikácie (s mojim telefónom Xiaomi)

Záver a celkové hodnotenie

Cena inteligentného fitness náramku Fitbit Charge 5 sa aktuálne pohybuje na úrovni okolo 160 Eur, čo ho radí k najdrahším na trhu. Na rozdiel od tých naozaj lacných fitness smart náramkov však dostanete naozaj kvalitné relevantné meranie spánku, podrobný monitoring zdravotných funkcii, vstavané GPS, bezkontaktné platby Fitbit Pay, pekný amoled displej či výbornú aplikáciu Fitbit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *