Ako správne dýchať pri behu: Tipy a triky pre efektívne a kvalitné dýchanie

Dýchanie je kľúčovým faktorom pri bežeckom výkone, pretože zabezpečuje, že telo dostane dostatok kyslíka, ktorý potrebuje na svoje dobré fungovanie pri fyzicky náročnej aktivite. Správne dýchanie môže tiež pomôcť zmierniť únavu, zlepšiť výkon, zvýšiť kadenciu behu a teda zrýchliť aj jeho tempo.

Tu sú niektoré tipy a triky na správne dýchanie pri behu:

Sledujte rytmus dýchania:

Rytmus dýchania by mal byť pravidelný a koordinovaný s vaším krokom. To znamená, že by ste mali vdychovať a vydychovať každé dva-tri kroky.

Dýchajte nosom a ústami:

Pri bežaní by ste mali dýchať nosom a vydychovať ústami. To umožňuje efektívnejšie filtrovať vzduch a zlepšuje schopnosť telesného tkaniva prijímať kyslík. Pri nižšom tempe môžete skúsiť dýchať aj vydychovať len nosom.

dýchanie pri behu

Dýchajte hlboko:

Dýchajte hlboko a pomaly, aby ste dostali do pľúc čo najviac kyslíka. To vám tiež pomôže udržať správne tempo a rytmus dýchania. Ideálne dýchanie pri behu by malo smerovať až do spodného brucha-bránice.

Vydychujte pomaly:

Pri vydychovaní sa snažte vydýchovať pomaly a úplne, aby ste odstránili z pľúc čo najviac vzduchu.

Udržiavajte si pohodlné tempo:

Dýchajte tak, aby ste sa cítili pohodlne a neunavene. Ak začnete cítiť, že sa vám nedýcha dobre, znížte tempo a udržujte pohodlný rytmus dýchania. Najlepšie sa buduje kondícia v zóne tepu Z2, to je taká, pri ktorej ešte dokážete rozprávať celé vety.

Skúste meditácie:

Cvičenie dýchacích techník, ako je napríklad meditácia môže pomôcť zlepšiť vaše schopnosti dýchať pri behu. Skúste si hlbšie dýchanie do brucha a bránice v pohodlí domova.

Správne a kvalitné dýchanie pri behu môže pomôcť zlepšiť výkon a tempo behu naozaj výrazne. Všetko je len o praxi a zvyku.

One thought on “Ako správne dýchať pri behu: Tipy a triky pre efektívne a kvalitné dýchanie

  1. Pingback: Najlepšie cviky na prsia pre mužov aj ženy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *