Pozor na zranenia: Najčastejšie fitness zranenia a ako im predchádzať

V poslednom desaťročí sme svedkami obrovského nárastu popularity fitness cvičenia. Ako sa čoraz viac ľudí obracia k zdravšiemu životnému štýlu a začína viac cvičiť, zvyšuje sa aj počet zranení spojených s fyzickou aktivitou. Aj keď cvičenie prináša mnoho benefitov pre naše zdravie a kondíciu, je tiež dôležité poznať riziká a vedieť, ako im predchádzať. Aké sú najčastejšie fitness zranenia a užitočné tipy na ich prevenciu?

Každý šport alebo fyzická aktivita má svoje špecifické riziká. Nie je prekvapením, že futbalisti sú často zranení v oblasti nôh, zatiaľ čo vzpierači môžu trpieť zraneniami chrbta. V prípade fitness, kde sa kombinuje mnoho rôznych cvikov a techník, je rozsah potenciálnych zranení ešte širší.

1. Natiahnutie svalov a natiahnutie šliach

Natiahnutie svalov je bežným zranením, ktoré sa vyskytuje, keď svaly alebo šľachy sú pretiahnuté za ich normálne limity. Môže sa to stať napríklad počas intenzívneho sprintu, nesprávneho zdvíhania závaží alebo náhleho pohybu.

Prevencia:

 • Začínajte každý tréning pomalým rozcvičením.
 • Zabezpečte, aby vaše svaly boli dobre hydratované a zásobené minerálmi, najmä draslíkom.
 • Venujte pozornosť svojmu telu a neprekračujte jeho limity.
 • Pohybujte sa v prirodzenom rozsahu pohybu.

2. Zranenia kolená

Kolená sú mimoriadne komplexné kĺby, ktoré nesú veľkú časť našej telesnej hmotnosti. Tým pádom sú vystavené vysokému riziku zranenia, najmä pri aktivitách, kde je veľa behu, skákania alebo zastavovania.

Prevencia:

 • Pravidelne posilňujte svaly stehna a lýtka.
 • Používajte kvalitné obuv so správnou podporou.
 • Dbajte na správnu techniku pri cvičení, ktoré zahŕňa kolenný kĺb.
Pozor na zranenia: Najčastejšie fitness zranenia a ako im predchádzať

3. Zranenia chrbtice

Chrbtica je základom nášho tela a jej zranenie môže mať vážne následky. Veľmi často je chrbtica zranená pri zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pri nesprávnej technike.

Prevencia:

 • Naučte sa správne techniky zdvíhania.
 • Posilňujte brušné a chrbtové svaly, aby ste mali silný core, jadro tela.
 • Vyhýbajte sa prudkým rotáciám a nakláňaniu.

4. Zranenia ramien

Ramenný kĺb je jedným z najflexibilnejších kĺbov v tele, ale jeho zložitá štruktúra tiež znamená, že je náchylný na zranenia, najmä pri cvičeniach, ktoré ho pretážia.

Prevencia:

 • Pravidelne posilňujte ramenné svaly.
 • Pohybujte sa v prirodzenom rozsahu pohybu a vyvarujte sa prudkým rotáciám.
 • Ak cítite bolesť alebo nepohodlie, určite sa poraďte s odborníkom.

Rozšírené informácie o prevencii

Pri prevencii zranení je kľúčové sledovať niekoľko základných princípov. Prvým je vždy začať s rozcvičkou. To znamená 5-10 minút ľahkého kardia, aby sa telo zahrialo a prípadne niekoľko špecifických strečingových cvikov.

Druhým kľúčovým aspektom je technika. Mnoho zranení je spôsobených nesprávnou technikou. Je dobré investovať čas a prípadne aj finančné prostriedky do trénera alebo odborníka, ktorý vás naučí správnej technike.

Tretím dôležitým aspektom je regenerácia. To zahŕňa dostatočný spánok, vyváženú stravu a dodržiavanie pravidelných prestávok medzi tréningami.

Cvičenie je nepochybne prospešné pre naše telo a myseľ. Avšak, ako všetko, aj to má svoje riziká. Pamätajte, že vždy je lepšie byť opatrný a myslieť na prevenciu pred zraneniami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *