Prečo a ako doplniť magnézium a načo je dobré?

Ako doplniť magnézium, čo robí horčík v telea koľko ho denne potrebujet? Cítite únavu? Ste v strese? Máte problémy so spánkom? Svalové bolesti alebo iné bolesti? Horčík-magnézium môže byť práve to, čo vám chýba!

Čo je magnézium?

Horčík je minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu v štruktúre kostí a bunkových reakciách tela. Ako kofaktor pre viac ako 300 enzymatických reakcií v tele je horčík rozhodujúci pri:

 • energetickom (ATP) metabolizme
 • Syntéze bielkovín
 • svalovej a nervovej funkcii
 • kontrole glukózy v krvi
 • regulácii krvného tlaku

Aké potraviny obsahujú horčík?

Medzi potraviny s horčíkom, ktoré treba hľadať, patria tekvicové semienka, chia semienka, mandle, špenát, sójové mlieko, hnedá ryža, listová zelenina, strukoviny, orechy, semená a celozrnné výrobky.

ako doplniť magnézium

Aké sú rôzne formy horčíka?

Existuje mnoho rôznych foriem horčíka, niektoré si môžete dopriať vo forme soli do kúpeľa, iné formou tabletiek, šumivých tabliet či ako prášok zamiešaný do vody.

Vonkajšie použitie

Začnime s tými epsomskými soľami, tiež známymi ako síran horečnatý. Len na vonkajšie použitie sa epsomské soli môžu použiť pridaním jednej až dvoch šálok do teplého kúpeľa.

Prostredníctvom absorpcie kožou môžu tieto soli pomôcť upokojiť myseľ a znovu dodať telu energiu.

Niektoré epsomské soli obsahujú pridanie esenciálnych olejov a tým sa treba v tehotenstve vyhnúť. Ak si nie ste istí, vždy je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom.

Chlorid horečnatý je ďalšou formou horčíka, ktorú možno vo forme vločiek použiť v teplom kúpeli na transdermálnu absorpciu a tak doplniť magnézium v tele.

Chlorid horečnatý sa tiež často používa v pleťových vodách, géloch, olejoch alebo krémoch, ktoré možno priamo aplikovať na pokožku a unavené svaly, ako sú kríže alebo nohy.

Často tiež v kombinácii s esenciálnymi olejmi môže formulácia pomôcť navodiť pokojný nočný spánok a uvoľniť nervový systém.

Doplnky výživy

Pokiaľ ide o príjem horčíka formou suplementácie, dávajte pozor na formu s najvyššou biologickou dostupnosťou a absorpciou. Doplniť magnézium vhodnou formou je alfa a omega.

 • glycinát horečnatý je veľmi stabilná forma horčíka, u ktorej je menej pravdepodobné, že spôsobí gastrointestinálne ťažkosti, ako sú kŕče, nepohodlie a hnačka.
 • magnézium citrát sa prirodzene vyskytuje v tele, takže sa tiež dobre vstrebáva a rýchlo pôsobí. Vťahuje vodu do čreva, čo môže mať laxatívny účinok a možno aj mäkšiu stolicu. V takýchto prípadoch môže byť potrebné upraviť dávkovanie.
 • Oxid horečnatý je ďalšou formou horčíka, ktorá sa bežne vyskytuje v doplnkoch výživy.

V závislosti od produktu môžu doplnky horčíka obsahovať aj synergické zložky, ako sú vitamíny B, elektrolyty a bylinky na podporu tvorby energie a na podporu zdravého nervového systému.

Prečo a ako doplniť magnézium a načo je dobré?

Kvalitné magnézium-horčík MagneForce Drink pozri tu >>>

Koľko horčíka potrebujete?

Množstvo horčíka, ktoré potrebujete každý deň, sa líši v závislosti od vášho veku, aktivity a pohlavia:

Odporúčaný denný príjem (RDI) pre deti je:

 • 80 mg/deň pre deti vo veku 1 – 3 roky
 • 130 mg/deň vo veku od 4 do 8 rokov
 • 240 mg/deň pre deti vo veku 9-13 rokov.
 • 410 mg/deň pre chlapcov vo veku 14-18 rokov
 • 360 mg/deň pre dievčatá vo veku 14-18 rokov

U dospelých je RDI horčíka:

 • 310 mg/deň pre ženy mladšie ako 30 rokov, ktorá sa zvyšuje na 320 mg/deň pre ženy nad 30 rokov.
 • 400 mg/deň, ktorá sa zvyšuje na 420 mg/deň u mužov nad 30 rokov.

V prípade, že ste aktívny resp. profesionálny športovec vaša potreba príjmu horčíka sa zvyšuje. Všetko ale s mierou…

Horčík môže pomôcť podporiť aj zdravú stresovú reakciu a tým znížiť produkciu kortizolu (nášho stresového hormónu).

Na čo je magnézium dobré a mali by ste ho brať?

Na základe mnohých funkcií horčíka v ľudskom tele môže suplementácia zohrávať dôležitú úlohu pri odstraňovaní určitých symptómov spojených s fungovaním nervového systému, bunkovou energiou, zdravím pohybového aparátu a celkovým zdravím a pocitom pohody. Najmä ak je jeho príjem zo stravy nedostatočný treba doplniť magnézium inak.

Prečo a ako doplniť magnézium a načo je dobré?

Hladiny glukózy v krvi a inzulínová rezistencia

Pokiaľ ide o chorobné stavy, ako je cukrovka a metabolický syndróm, dôležitosť adekvátneho stavu horčíka je evidentná.

Nízka hladina v strave a nízka hladina horčíka v tele sa ukazuje ako rizikový faktor pre rozvoj metabolického syndrómu. Podobne štúdie ukázali, že zvýšenie celkového príjmu horčíka o 100 mg/deň znižuje riziko cukrovky.

Úľava od stresu a pokojný spánok

Štúdie ukázali, že pokiaľ ide o stres, doplniť magnézium môže pomôcť regulovať nervový systém, podporiť zdravú stresovú reakciu a tým znížiť produkciu kortizolu (stresového hormónu).

Horčík môže tiež pomôcť znížiť výskyt nepokojného spánku a môže podporiť upokojenie mysle, čím pomôže podporiť zdravý spánok.

Predmenštruačný syndróm (PMS)

Suplementácia horčíka môže byť tiež užitočnou liečbou predmenštruačného syndrómu, pričom niektoré dôkazy naznačujú, že suplementácia môže zlepšiť symptómy PMS spojené so zmenenou náladou a zadržiavaním tekutín.

Zdravie kostí

Pokiaľ ide o zdravie kostry, horčík sa podieľa na tvorbe kostí a podporuje zdravie kostí v tele reguláciou vitamínu D.

Existujú štúdie podporujúce používanie suplementácie horčíkom pri znižovaní straty kostnej hmoty a kostného obratu u žien po menopauze s osteoporózou.

Minerálne doplnky by nemali nahrádzať vyváženú stravu. Môžu byť nápomocné iba vtedy, ak je príjem v potrave nedostatočný a ak si myslíte, že máte nedostatok horčíka, vždy sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Doplniť magnézium môžete napríklad produktom MagneForce Drink, ktorého recenziu nájdete tu>>>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *