Akú stravu a tekutiny prijať po behu alebo cvičení

Pri inetnzívnejšom behu, bicyklovaní alebo cvičení vyčerpávate zásoby svojej energie a tekutín veľmi rýchlo. Je potrebné ich ihneď doplniť a dopriať tak telu rýchlejšiu a plnohodnotnú regeneráciu.

Čo piť po behu/bicyklovaní/cvičení

Akú stravu a tekutiny prijať po behu alebo cvičení

Tekutiny by mali byť alfou a omegou ihneď po intenzívnejšom tréningu či pretekoch. Pri ich nedostatku môžete trpieť dehydratáciou, bolesťou hlavy, slabosťou, a zníženou schopnosťou regenerácie svalov.

V prvých 30 minutách po výkone by ste mali prijať 0.25 až 0,5 litra tekutín. Môžete si dať napríklad špeciálny regeneračný nápoj urychľujúci hydratáciu organizmu. Ten obsahuje stratené minerály, elektrolyty či cukry. Magnéziový drink.

Môžete si dať aj čerstvé ovocné šťavy a džúsy. Vhodná je samozrejme aj obyčajná voda alebo jemne perlivá minerálka. Po cvičeni je vhodný aj gainer alebo proteín.

Čo jesť po behu a cvičení

Aj prijatie stravy po väčšej fyzickej aktivite je veľmi dôležité. Doplníte tak stratené zásoby cukru a glykogénu vo svaloch. Ihneď po behu môžu mať niektorí ľudia jemne “rozhodený” žalúdok a preto sa v prvých 30 minútach odporúča dať si skôr niečo ľahšie.

Dobre poslúži napríklad banán, čerstvé ovocie či džús, müsli ovocná tyčinka, ovsené vločky, jogurty, šaláty alebo rôzne koktejly.

Neskôr je samozrejme potrebné dať si poriadne výživné jedlo ako obed, či večeru.

Počas prvých dvoch hodín po náročnej športovej aktivite by ste mali doplniť 1 až 2 gramy cukru na kilogram telesnej hmotnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *