Gravel bicykel: Všestranný spoločník do každého terénu

Gravel bicykle, tiež známe aj ako štrkové bicykle, sú stále populárnejšie vo svete cyklistiky, u rekreačných cyklistov ako aj u ostrieľaných borcov. Tieto všestranné bicykel kombinujú najlepšie vlastnosti cestných a horských bicyklov, čo im umožňuje zvládnuť rôznorodé terény – od hladkého asfaltu až po náročné štrkové cesty či lesné chodníky.

Gravel bicykel: Všestranný spoločník do každého terénu

Čo je Gravel bicykel?

Gravel bicykel je typ bicykla navrhnutý pre jazdu mimo asfaltových ciest. Je robustnejší ako tradičný cestný bicykel a poskytuje lepšie ovládanie a trakciu na náročnejšom teréne. Súčasne je ľahší a rýchlejší ako horský bicykel, čo ho robí ideálnym pre dlhé výlety a dobrodružné jazdy v nespevnenom teréne.

Tieto bicykle majú väčšie a širšie pneumatiky, ktoré zvládnu drsné povrchy a poskytujú pohodlnú jazdu. Rám a vidlica sú často vybavené dodatočnými uchyteniami pre prepravné tašky a bidony na vodu, čo umožňuje pohodlné cykloturistické výlety.

Výhody a nevýhody Gravel bicykla

Výhody

  1. Všestrannosť: Gravel bicykle sú skvelé na rôzne druhy terénov. Či už sa rozhodnete pre cestu, štrkovú cestu alebo lesný chodník, s gravel bicyklom môžete zvládnuť takmer všetko.
  2. Pohodlie: Sú navrhnuté tak, aby boli pohodlné počas dlhých jazd. Majú širšie pneumatiky, ktoré lepšie absorbujú nárazy a nerovnosti na ceste.
  3. Dobrodružstvo: Gravel bicykel vám umožní ísť mimo vyšliapané cesty a preskúmať miesta, kam by ste sa s cestným bicyklom nedostali.
  4. Vybavenie: Často majú dodatočné uchytenia pre prepravné tašky a fľaše na vodu, čo je výhodné pri cykloturistike alebo dlhých výletoch.

Nevýhody

  1. Rýchlosť: Aj keď sú gravel bicykle rýchlejšie ako horské bicykle, nemôžu súťažiť s cestnými bicyklami, pokiaľ ide o rýchlosť na hladkých povrchoch.
  2. Hmotnosť: Sú často ťažšie ako cestné bicykle, čo môže byť nevýhodou pri výstupe do kopca.
  3. Cena: Sú často drahšie ako špecializované cestné alebo horské bicykle vzhľadom na svoju všestrannosť a robustnosť.
  4. Technické trasy: Hoci gravel bicykle zvládajú mierne technické terény, nebudú sa vyrovnávať s náročnosti, ktorú by zvládol dobrý horský bicykel.
Gravel bicykel: Všestranný spoločník do každého terénu

Pre koho je Gravel bicykel?

Gravel bicykel je skvelou voľbou pre cyklistov, ktorí chcú preskúmať viac než len asfaltové cesty. Či už ide o jazdu po štrkových cestách, po lesných chodníkoch alebo dokonca po menej technických horských chodníkoch, je dokonale pripravený na tieto výzvy.

Tiež je to ideálna voľba pre cyklistov, ktorí chcú v jednom bicykli kombinovať výhody cestného a horského bicykla. Gravel bicykel môže byť využitý na cestovanie do práce počas týždňa a na dobrodružné výlety počas víkendu.

Ako si vybrať Gravel bicykel

Pri výbere gravel bicykla je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Jedným z nich je veľkosť a šírka pneumatík. Väčšie a širšie pneumatiky poskytnú lepšiu trakciu a pohodlie na náročných povrchoch.

Rám by mal byť ľahký, ale robustný, schopný zvládnuť nárazy a tlaky spojené s jazdou mimo asfaltových ciest. Kompozitné materiály ako karbón sú ideálne, ale hliníkové rámy tiež ponúkajú dobrú rovnováhu medzi hmotnosťou, pevnosťou a cenou.

Pre špecifické potreby cykloturistiky je dôležité, aby mal bicykel dostatok miesta pre prepravné tašky a fľaše na vodu.

Gravel bicykle sú skvelým spôsobom, ako rozšíriť svoje cyklistické horizonty a objavovať nové cesty. S ich pomocou môžete zažiť dobrodružstvo na každej jazde, či už budete na asfaltovej ceste alebo na lesnom traily.

...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *