Mýty a fakty o cvičení (2.časť)

Pokračovanie článku Mýty a fakty o cvičení (1.časť), ktorý nájdete tu.

4. Potením spálite viac kalórií
NIE!

Osoby, ktorých primárnym cieľom je strata hmotnosti je často oblečená v nevhodnom odeve, konkrétne v oblečení z rôznych neprírodných materiálov, alebo si dokonca oblečenie schválne pridávajú v domnení, že zvýšené potenie spôsobí chudnutie. Týmto spôsobom strácajú iba množstvo elektrolytov, ktoré musia byť potom kompenzované.  Niektorí ľudia sa prirodzene potia viac, niektorí menej a oblečenie navyše jednoducho zvýši telesnú teplotu, pri ktorej bude telo reagovať  ďalším potením a už spomínanou stratou elektrolytov.  Najlepšia voľba pre cvičenie je bavlnené oblečenie, ktoré je samozrejme potrebné prispôsobiť klimatickým podmienkam, v ktorých cvičíte. Nikdy sa nevážte na začiatku a potom po ukončení tréningu! Toto číslo v skutočnosti nesvedčí o úbytku hmotnosti, ale iba o strate kvapaliny. Ak chcete sledovať svoju váhu, vážte sa vždy na rovnakej váhe a v rovnakom čase. Najlepší čas pre váženie je ráno, keď sa prebudíte, pred raňajkami a po použití WC. Hmotnosť často nie je indikátorom účinnosti chudnutia samotného, pretože v prípade, že je rovnaká  neznamená to, že nechudnete. Je dôležité uvedomiť si pomer aktívnej svalovej hmoty a tuku, nie hmotnosť samotnú. Preto sú pre sledovanie chudnutia objektívnejšie centimetre ako kilogramy.

5. Brušákmi spálite tuk na bruchu
NIE!

Tuk nemožno spaľovať cielenie. Cvičiť len určitú časť tela, kde chceme stratiť tuk je skutočný klam. Keď sa tuk začína využívať ako zdroj energie, používa sa vo všetkých častiach tela rovnako. Cvičenie na posilnenie brušných svalov bude formovať vaše brušné svaly, ale nebude znižovať tuk v oblasti brucha, pretože spotreba kalórií počas vykonávania tohto cvičenia je veľmi malá a nespôsobuje využitie tukov na energiu. Vykonávanie nadmerného počtu cvikov a opakovaní na brušné svaly, bez toho aby ste si regulovali stravu a začlenili do tréningu kardio vás môže urobiť ešte širšími v páse, pretože sa budú brušné svaly zväčšovať, ale tukové zásoby zostanú. Iba brušáky teda nespaľujú tuk na bruchu.

cviky-na-brucho

6. Silový tréning spraví zo ženy „Hulka“
NIE!

Väčšina žien sa vyhýba silovému tréningu, pretože veria tomuto častému mýtu. Ako náhle sa do ich rúk dostane vyššia váha, alebo zvýšené zaťaženie na strojoch myslia si, že budú mať ruky ako Rambo. Pravda je však niekde inde. Často tréneri počúvajú požiadavky, že ich klientky chcú schudnúť,  ale každopádne nechcú dosiahnuť zväčšenie svalovej hmoty. To je ale presne to, čo robíme. Cvičenia pre formovanie postavy sú postavené na znížení percenta podkožného tuku a budovanie svalovej hmoty. Ženy majú tiež malé množstvo testosterónu (až 15 krát menšie ako u mužov), ktorý hrá dôležitú úlohu pri budovaní svalov. Ak chcete vytvoriť väčšiu svalovú hmotu chce to však oveľa viac, než ísť do posilňovne trikrát týždenne. Nemusíte sa preto báť prehnane veľkých svalov.

Mýty a fakty o cvičení, koniec 2. časti, sledujte nás tu.

TOP kategórie - Fitness

TOP kategórie - Doplnky výživy

Najnovšie články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *