Mýty a fakty o cvičení (1.časť)

1. Cvičenie robí radosť?!
ÁNO!

Veda potvrdila, že cvičenie stimuluje uvoľňovanie serotonínu, hormónu šťastia, ktorý dáva pocit uspokojenia a duševnej relaxácie. Vo chvíli, keď sa rozhodnete začať s cvičením vyskúšajte viac druhov skupinového či individuálneho cvičenia. Ponuky športov či spôsobov pohybu sú dnes skutočne rozmanité – od rôznych druhov tanca, aerobiku (zumba, funk, jazz), cvičení na budovanie svalovej hmoty, spinning, pilates, nordic walking, behu, cyklistiky až po cvičenie v posilňovni… Akákoľvek forma cvičenia má svoje výhody, ale vždy je dôležité vybrať taký, ktorý sa vám páči najviac, pretože aj keď hlavnou úlohou tréningu je plniť si niektoré očakávania a dosiahnuť svoje ciele, napriek všetkým pozitívnym účinkom, je samozrejme dôležité, aby ste si cvičenie užívali a tešili sa na to. Pretože iba kontinuita a dôslednosť v dlhodobom horizonte dáva výsledky a  má tiež pozitívny vplyv na vaše zdravie, náladu a celkovú kvalitu života.

cvicenie

2. Každá rada je dobrá rada?!
NIE!

Neexistujú žiadne univerzálne cvičebné programy. S ohľadom na počiatočný stav a stupeň výcviku, je nutné zvoliť vhodný šport i intenzitu. Nie každý tip je dobrá rada, ani nie je vhodné, aby ste slepo nasledovali rôzne programy napísané v časopisoch alebo články publikované na webe. Intenzita a dĺžka by mala byť prispôsobená jednotlivcovi. Vždy hľadajte skúsených a profesionálnych trénerov a cvičiteľov, či už ste začiatočník alebo pokročilý cvičenec. Každý pravý tréner vám poradí, dohliadne  na riadne vykonanie cvikov a neposlednom rade na výživu. Navyše vám nastaví nové výzvy, vďaka ktorým  bude cvičenie prinášať výsledky. Pokiaľ sa rozhodnete o cvičenie na vlastnú päsť, určite si nezabudnite všetko starostlivo naštudovať.

3. Čím viac to bolí tým lepšie?!
NIE!

Slávne príslovie “pokiaľ to nebolí, nie je to efektívne” nemusí byť vždy pravda. Boľavé svaly neznamenajú vždy úspešný tréning. Ak bolesť svalu trvá niekoľko dní, znamená to, že ste cvičenie prehnali. Ľudovo „svalovica“ je trauma svalov spôsobená zvýšeným zaťažením.  Primeraná bolesť po cvičení je v poriadku, no ako sa vraví – všetko s mierou. Každopádne by ste po cvičení mali byť schopný normálneho fungovania. Záťaž je nutné zvyšovať postupne, pretože v priebehu času si telo zvykne a ak chcete dosiahnuť pokrok je samozrejme potrebné prekonávať aj nové výzvy. Ak ste dlhšie necvičili okamžite nezačínajte v režime aký ste viedli predtým. Dajte sebe a Vášmu telu dostatok času na prípravu a záťaž i intenzitu zvyšujte postupne. Vyhnete sa tak nepríjemným zraneniam, natiahnutým svalom či poškodeniu väzov.

Mýty a fakty o cvičení, koniec 1. časti, sledujte nás tu.

TOP kategórie - Fitness

TOP kategórie - Doplnky výživy

Najnovšie články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *