Čo sú komplexné sacharidy? Prečo sú dôležité? V ktorých potravinách sa nachádzajú?

Sacharidy sú jedným z troch základných živín, ktoré potrebujeme k prežitiu. Patria medzi ne jednoduché a komplexné sacharidy. V tomto článku sa pozrieme na komplexné sacharidy – čo to je, prečo sú dôležité a kde ich môžeme nájsť v potravinách.

Čo sú komplexné sacharidy?

Komplexné sacharidy sú zložené z dlhých reťazcov jednoduchých cukrov (glukóza, fruktóza, galaktóza atď.). Patria sem škroby, celulóza a vláknina, ktoré sa nachádzajú v celozrnných výrobkoch, ovocí, zelenine a strukovinách.

Prečo sú dôležité komplexné sacharidy?

Tieto sacharidy sú dôležité pre zdravie z niekoľkých dôvodov:

  1. Dodávajú energiu: Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre naše telo, pomáhajú tak pri obyčajnom živote ako aj pri športe. Poskytujú stabilnejší zdroj energie ako jednoduché sacharidy, pretože sa pomalšie uvoľňujú do krvi.
  2. Zlepšujú trávenie: Vláknina, ktorá sa nachádza v niektorých komplexných sacharidoch, pomáha zlepšovať trávenie a udržiavať zdravý tráviaci trakt.
  3. Znižujú riziko ochorení: Výskumy ukázali, že konzumácia potravín bohatých na komplexné sacharidy môže pomôcť znížiť riziko niektorých ochorení, ako sú srdcové choroby, cukrovka a obezita.
čo sú komplexné sacharidy

Kde nájdeme komplexné sacharidy v potravinách?

Komplexné sacharidy sa nachádzajú v rôznych potravinách. Tu sú niektoré z nich:

  1. Celozrnné výrobky: Celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny, celozrnné cereálie a ovsené vločky.
  2. Zelenina: Brokolica, mrkva, uhorka, špenát a kapusta.
  3. Ovocie: Jablká, banány, hrozno, jahody a maliny.
  4. Strukoviny: Fazuľa, hrach, šošovica a cícer.
  5. Orechy a semiačka: Lieskové orechy, mandle, vlašské orechy, slnečnicové semiačka a tekvicové semiačka.
sacharidy v potravinach

Okrem týchto “dobrých sacharidov” existujú aj tie “zlé”.

Terminológia “zlé sacharidy” sa bežne používa na označenie jednoduchých sacharidov a rafinovaných sacharidov, ktoré sa nachádzajú v potravinách s vysokým obsahom cukru a bielych múk. Tieto sacharidy sa rýchlo rozkladajú na glukózu v krvi, čo môže spôsobiť rýchly nárast hladiny cukru v krvi a inzulínovej odpovedi, čo môže byť škodlivé pre zdravie.

Jednoduché sacharidy sa nachádzajú v potravinách ako sladkosti, limonády, džúsy a cukor. Rafinované sacharidy sú sacharidy, ktoré prešli procesom spracovania, ktorý odstraňuje ich prírodné vlákniny a ďalšie živiny. Patria sem biely chlieb, biele cestoviny, biele ryže a iné rafinované potraviny.

Konzumácia zlých sacharidov v nadmernom množstve môže byť spojená s rizikom pre obezitu, cukrovku, srdcové choroby a iné zdravotné problémy. Zlú sacharidovú stravu je tiež spojená so zvýšeným rizikom depresie a úzkosti.

Preto je dôležité upraviť svoju stravu tak, aby bola zdravá a vyvážená, a zahrnúť do nej dostatok komplexných sacharidov, ktoré sa nachádzajú v celozrnných výrobkoch, ovocí, zelenine a strukovinách. To pomôže zabezpečiť stabilný príjem energie a zlepšiť celkové zdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *