Bolesť nôh pri behu? Toto je možno aj váš problém

Bolesť nôh pri behu? Je to aj váš problém?

Začali ste po dlhom čase znova behať? Alebo ste tomuto peknému športu podľahli prvý krát v živote? Výrazne ste za posledné roky pribrali na váhe a chcete schudnúť?

V behaní vás však zdržuje, odrádza a obmedzuje bolesť nôh? Je to problém hlavne ľúdí, ktorí majú nejaké to kilečko navyše. Pri behu totiž dostávate pri dopade na betón ako náraz naspäť do tela až trojnásobok svojej váhy.

Záťaž dostávajú kolená, bedrá, členky, či pri horšej technike aj päty. Po niekoľkých týždňoch si veľakrát svaly a šlachy zvyknú na záťaž a vy sa môžete ďalej venovať behu.

Časť ľudí je však aj naďalej obmedzovaná bolesťou na každej strane členkov či na päte. Pre niekoho môžu byť prekvapivým dôvodom ploché nohy.

Týkať sa to môže hlavne športovcov, ktorí majú vačšiu hmotnosť, ktorá im tlači na klenbu chodidla a tá zaroveň tlači na spodok päty.

Následne môže prísť k zraneniam ako pätne ostrohy, pľuzgiere, plantárna fascitída, bolesti okostice a pod.

Za všetko môže “pronačný došľap” chodidla. Na obrázku vľavo (pravá noha). To znamená, že členok vám pri státi, chôdzy alebo behu vybočuje dovnútra. Chodidlo pri behu dopadá na vonkajšiu stranu päty, následne sa nadmerne prenáša na vnútornú hranu z ktorej sa aj odráža. Trpia šlachy na členku a namáhaná je vnútorná strana päty.

Bolesť nôh pri behu? Toto je možno aj váš problém

Väčšina ľudí má neutrálny došľap prípadne supináciu, vybočenie členku smerom von.

Ako teda športovať, behať so sklonom chodidla k pronácii?

Musíte podporiť klenbu chodidla, športovými bežeckými vložkami do topánok, alebo bežeckými teniskami s pronačnou podporou, zmierniť tlak na päty, zlepšiť techniku behu tým, že sa budete snažiť dopadať viac na špičku chodidla. Samozrejme veľmi pomôže aj postupné zníženie hnotnosti a nadváhy či regenerácia po športe.

Nižšie nájdete niekoľko typov kvalitných bežeckých tenisiekOdporúčané sú aj špeciálne cviky na plochosť nôh, na podporu klenby či na plantárnu fascitídu a pätové ostrohy.

Takisto odporúčame všetkým, ktorých trápi plochá noha na doma ortopedické šľapky, papuče s podporou priečnej a pozdĺžnej klebny.

Bolesť nôh pri behu je častým problémom a príčinou konca športovania mnohých ľúdí, našťastie aj s týmto sa dá bojovať. Zmierniť bolesť chodidiel môžete aj behaním po mäkšom povrchu, napr. nízka tráva, tartan alebo zaradťe do tréningu aj bežecký pás s odpružením.

...

4 thoughts on “Bolesť nôh pri behu? Toto je možno aj váš problém

  1. Pingback: Recenzia: Bežecké tenisky Nike Air Zoom Structure 24

  2. Pingback: Čo je kadencia pri behu a aká má byť?

  3. Pingback: Prečo je dobré plávanie - 5 benefitov

  4. Pingback: Recenzia: Zimné barefoot topánky Be Lenka Ranger

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *